پارادوکس قربانی تروریسم و کشور بدون قانون ضدتروریسم

08 مهر 1397 Author :  

ایران بزرگ‌ترین کشور قربانی تروریسم سنتی و تروریسم سایبری با حدود ۱۸‌هزار قربانی تروریسم در جهان است. این قربانیان از کودک سه‌ساله تا فرد مسن و تا دانشمندان فناوری‌های حساس را شامل می‌شود به علاوه آنکه تأسیسات زیربنایی ایران نیز تحت تأثیر تروریسم سایبری همانند ویروس اکستاکس نت بیش از 
هزار میلیارد دلار صدمه دیده است و همه این صدمات فردی و مالی همواره همانند اقدام تروریستی دهشتبار اهواز در حال تجدید است در حالی که رژیم خاصی برای مبارزه مؤثر، فوری و بازدارنده طراحی نشده و ظاهراً در برنامه نهادهای ذی‌صلاح قانون‌گذار و عالی امنیتی نیست.


در واقع همان‌قدر که پیشنهاد مصوبه دوازده‌بندی اقدام فوری و قاطع با اخلال‌گران نظام بازار فوریت داشته و دارد طراحی رژیمی قانونی و البته کامل و منسجم برای مقابله با پدیده‌های تروریستی فوریت دارد. این اهمیت نه فقط برای ایران که برای کشورهایی هم که کمترین صدمه را از تروریسم دیده و یا حتی خود آن‌ها جزء عاملان و حامیان تروریسم هستند درک شده و هم اکنون غالب کشورها دارای مجموعه‌ای از قوانین مبارزه با تروریسم 
هستند.
 تا به‌نحو افتراقی و فوری نسبت به قوانین عادی کیفری بتوان هم از شیوه‌های متفاوت قانونی و هم اختیارات گسترده‌تری برای مأموران امنیتی که مأموران ویژه ضدتروریسم شناخته می‌شوند استفاده شود. به‌علاوه آنکه مجازات این جرائم با توجه به عاملان آن‌ها که غالباً از شبکه‌های گسترده و ارتباط مستقیم با برخی دولت‌ها بهره می‌برند بدون تردید با مجازات‌های عادی قانون مجازات باید متفاوت باشد.


Anti-terrorism legislation یا Counter-Terrorism Act از جمله قوانینی هستند که از ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۸ به سازگارکردن آیین دادرسی و صلاحیت مأموران ویژه در کشورها حسب اقتضائات اقدامات سنتی و نوین تروریسم کرده‌اند.
 این قوانین همان حلقه مفقوده قانون‌گذاری جامع در ایران است. جالب اینکه در عین آنکه خود تروریسم و انواع آن در ایران جرم‌انگاری نشده و آیین دادرسی اقدام فوری برای آن وضع نشده در سال‌۱۳۹۴ قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در مجلس تصویب شده است.


در نتیجه به‌نظر می‌رسد رؤسای قوه‌قضاییه و مقننه مقتضی است در ادامه محکومیت و مأمور کردن نهادهای امنیتی و قضایی برای اقدام پشیمان‌کننده، صلاحیت‌ها و سازوکارهای قانونی را از طریق ارائه لایحه سه‌فوریتی مبارزه با تروریسم در اختیار مأموران قرار دهند. چرا که با قوانین موجود مأموران برای اقدام مؤثر با محدودیت‌های متعدد روبه‌رو بوده و اگر بخواهند اقدام مؤثری انجام دهند باید برخی از قوانین دست و پا گیر را نقض کنند که البته پیگرد قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح جسارت لازم را از مأموران مربوط می‌گیرد.

Leave your comment

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…